Reakcje alergiczne po usunięciu laserowym

Reakcje alergiczne na pigmenty do makijażu permanentnego lub tatuażu mogą czasami wystąpić po usunięciu laserowym. Jak ich zauważyć i co powinien wiedzieć tatuażysta aby w porę zastosować leczenie.

Mistrzowie często wykonują test alergiczny dla klienta. Może to być pasek testowy, lekko nakładający pigment na skórę na niewielkim obszarze. Linergistka wprowadza pigment w skórę klienta, aby wykonać test alergiczny. 

Reakcje alergiczne – test alergiczny dla klienta

Test alergiczny dla klienta jest jeden ze sposobów na przetestowanie alergii. Ale w ten sposób określania reakcji alergicznej sprawdza się, jeśli chcemy wykryć uczulenie na pigment przed zabiegiem – test alergiczny „PRZED PROCEDURĄ”. Ta metoda sprawdza się, gdy wykonujemy makijaż permanentny lub mały tatuaż. 

Proszę o uwagę. Nie możemy w 100% określić reakcji organizmu na pigment tatuażu.

Reakcje alergiczne – przypadki

Reakcje alergiczne przykład z mojego doświadczenia

Rodzaje reakcji alergicznych

Reakcja lichenoidalna

Reakcja ziarniniakowa

Objaw Köbnera

Papulkowo-grudkowa reakcja

Reakcje alergiczne po usunięciu laserowym

Niezależnie od tego, jakich drogich i wysokiej jakości pigmentów używamy – reakcja alergiczna organizmu istnieje. Po usunięciu laserem lub za pomoc remuverem bardzo często pojawiają się reakcje alergiczne. Dlatego zawsze należy doradzić klientowi, aby podczas usuwania pigmentu przyjmował leki antyhistaminowe.

Otrzymuję wiele e-maili i osobistych wiadomości zarówno od mistrzów, jak i klientów. Kluczowe pytanie brzmi: jak leczyć, co robić, co to jest? Chciałam, ale nie  mogę otwarcie publikować w internecie wszystkich zdjęć z mojej praktyki.  Chciałabym zwrócić uwagę, że w wielu przypadkach klienci idą do dermatologa i nie otrzymują właściwej odpowiedzi. Faktem jest, że lekarz nie zna składu chemicznego pigmentu, dlaczego tak się stało i jak to leczyć – nie każdy specjalista potrafi dać pełną analizę. 

Reakcje alergiczne. Przypadki

W swojej praktyce spotkałem się z wieloma przypadkami, gdy zgłaszali się do mnie klienci z różnych krajów z prośbą o pomoc. 

Reakcje alergiczne dotyczyły twarzy (brwi, usta, oczy), zdarzały się też reakcje alergiczne na ciele. Od razu powiem, że leczenie reakcji alergicznej po usunięciu pigmentu – może trwać od 6 miesięcy lub dłużej. 

Każdy przypadek alergiczny musi być traktowany indywidualnie. W Polsce wiele leków może przepisać tylko dermatolog, leczenie może trwać co najmniej pół roku. Czasem klienci mogą dojść do wniosku, że po trzech dniach wszystko się skończyło, ale to nieprawda.

Reakcje alergiczne się mogą zjawić znów i przebieg leczenia musi być zróżnicowany. Leczenie reakcji alergicznej po usunięciu tatuażu lub makijażu permanentnego to jest złożony proces chemiczny.

Reakcje alergiczne. Przykład z mojego doświadczenia 

Kobieta skonsultowała się ze mną po usuwaniu laserem makijażu permanentnego ust. Demakijaż permanentny został wykonany w Londynie za pomocą lasera pikosekundowego. Powstałym efektem ubocznym była złożona reakcja alergiczna. Proszę zwrócić uwagę, że chodziła do wielu specjalistów i nie uzyskała potrzebnej porady. Przepisałam jej leczenie na 6 miesięcy. Skomplikowany schemat, ale był skuteczny i bez powikłań. Ta dziewczyna ma się teraz dobrze. 

Pigmenty PMU i tattoo pigmenty

Istnieją pigmenty niektórych firm, które wymagają stosowania dodatkowych leków, aby zapobiec reakcjom alergicznym.  Reakcja alergiczna na pigment może nie ujawnić się od razu, ale po 2-3 latach. Może być to również. 

Dlatego w przypadku intensywnej ekspozycji na słońce najlepiej stosować kremy chroniące przed promieniowaniem UV. 

Reakcje alergiczne. Porady profilaktyczne

Jeśli jednak doszło do reakcji alergicznej, a klient ma negatywne reakcje na skórze, zabieg powinien być dostosowany do rodzaju alergii.

Ważne, by wiedzieć. Zapalenie skóry ustąpi z czasem, nie wszystko naraz. Nie ma tu żadnej magii, jedynie cierpliwość ze strony klienta i specjalista. Na przykład, jeśli masz reakcję lichenoidalną, powinieneś przynajmniej wziąć leki przeciwhistaminowe. 

Radykalnym środkiem jest wstrzykiwanie glikokortykosteroidów pod nadzorem dermatologa lub chirurga.

Nikt nie jest bezpieczny od alergii

Ani klienta, ani specjalista  są odporni na reakcje alergiczne. 

Jeśli masz reakcję alergiczną, nie oznacza to, że mistrz użył niesterylnego sprzętu lub słabej jakości pigmentu. Nie. Makijaż permanentny i tatuaż są bardzo piękne, ale trzeba mieć świadomość działań niepożądanych i od razu złapać się na profilaktykę. 

Rodzaje reakcji alergicznych 

Najczęstszą reakcją alergiczną jest kontaktowe zapalenie skóry. Bezpośrednio po stosowaniu pigmentu może pojawić się zaczerwienienie, swędzenie i słabe gojenie tatuażu. Najprościej mówiąc, następuje odrzucenie pigmentu. 

Fotodermatoza jest reakcją alergiczną na pigment i jest spowodowana ekspozycją na światło UV. Dlatego ważne jest, aby zarówno specjalista, jak i klient wiedzieli, że po makijażu permanentnym, po zabiegach tatuażu i usuwania laserowego oraz remuvera chroni powierzchnię skóry przed promieniowaniem słonecznym. 

Żadnego opalania się! 

Photodermatitis

występuje najczęściej na czerwonych i czarnych pigmentach. Chroń swoje usta i dłonie. Noś okulary ochronne i używaj szminki chroniącej przed promieniowaniem UV. Świeże tatuaże chronić lekkim ubraniem, a po wygojeniu stosować krem z filtrem SPF 50.  Tatuaże są piękne, ale kiedy pojawia się reakcja alergiczna, to wcale nie jest piękne. Dlatego zawsze polecam rozsądne podejście do tatuażu pod względem urody.

Reakcja lichenoidalna

Jest to łagodna reakcja alergiczna. Najczęściej jest spowodowana czerwonym pigmentem. Czasami może być alergia na pigment czarny.

Należy pamiętać, że nie zawsze jest to natychmiastowe. Również może pojawić się reakcja lichenoidalna  po zagojeniu. 

Usta – miałaś wykonany makijaż permanentny i po 1-2 miesiącach klientka może zauważyć lekkie wybrzuszenie skóry. Można pomyśleć, że to zły makijaż permanentny i skóra jest pokiereszowana. Katastrofa. Czasami mistrzowie myślą, że proces wygojenia był nie dobry po zabiegu. Nie! Lekkie wybrzuszenie skóry w okolicy ust (najczęściej przy zastosowaniu czerwonego pigmentu) to może być reakcja lichenoidalna. 

Alergiczna reakcja

Reakcja lichenoidalna pojawia się, gdy na skórę nakłada się kwiaty, tatuaże japońskie, makijaż permanentny ust również jest zagrożony. 

Czasami są to brwi, gdy do korekty brwi stosuje się czerwono-pomarańczowy pigment.  To są najprostsze przykłady z praktyki. 

Reakcja ziarniniakowa 

Ziarniniaki są przewlekłą reakcją zapalną z udziałem komórek układu makrofagów i innych komórek zapalnych. Po ekspozycji na antygen dochodzi do aktywacji limfocytów T, makrofagów, komórek epitelioidalnych i olbrzymich komórek wielojądrowych, co prowadzi do powstania ziarniniaka.

Reakcja ta jest bardziej złożona i towarzyszy jej pojawienie się ziarniniaków na skórze w obszarze pigmentowanym. 

Uwaga, reakcja ta może wystąpić zarówno po usunięciu tatuażu, jak i po wygojeniu. 

Objawy: Reakcja skóry jest bardzo podobna do powstawania blizny keloidowej. Jest to jednak reakcja alergiczna. Możemy zaobserwować powiększenie tkanki w miejscu pigmentowanym, któremu towarzyszy silny świąd. 

Leczenie jest dostosowane do indywidualnego przypadku 

Np: brwi są zrobione lub usunięte i powstało wybrzuszenie. Po usunięciu tatuażu tydzień później może pojawić się wybrzuszenie. Dlatego bardzo ważne jest wykonanie zdjęć po usunięciu i przepisanie dla klienta odpowiedniej pielęgnacji po zabiegu usunięcia. 

Po usunięciu bardzo często występuje reakcja ziarniniakowa. Ważna jest tu odpowiednia pielęgnacja po zabiegu i przygotowanie do niego. 

Objaw Köbnera

(Objaw Köbnera) jest częstym ryzykiem wystąpienia łuszczycy w miejscu tatuażu. taka reakcja alergiczna może wystąpić u klientów, którzy już mają łuszczycę. Pisałam o tym w artykule – czy można wykonać tatuaż lub makijaż permanentny, jeśli klientka ma łuszczycę. Więcej informacji można znaleźć tutaj

W przeciwnym razie dochodzi do reakcji wrzodziejących i martwiczych (zagrożony jest znów czerwony pigment, czasem zielony). Jak to może wygląda? Czerwony tatuaż jest wykonany dogłębnie i w miejscu aplikacji pojawia się owrzodzenie oraz silne stwardnienie wtedy pigment wraz ze skórą zostaje odrzucony. Reakcja ta może wystąpić również po usuwaniu pigmentu po 1-2 tygodniu.

RZADKIE REAKCJE ALERGICZNE

Reakcja grudkowo-guzkowa (Papulkowo-grudkowa)

Grudka jest zmianą skórną wystającą ponad powierzchnię skóry, wyraźnie odgraniczoną, z reguły o większej spoistości, niezawierającą płynu. Plamki i grudki należy odróżnić od wykwitów występujących w przebiegu ostrych reakcji alergicznych – tzw. bąbli pokrzywkowych.

Reakcja guzkowa – jest reakcją skóry na przewlekłe drapanie wywołane świądem po usuwaniu tatuażu. U pacjentów, u których od dłuższego czasu występuje silne uczucie swędzenia, powstają na skórze zmiany dermatologiczne, głównie w postaci grudek, guzków i strupów.

Dostałam list od pewnej pani:

«Trafiłam na Pani artykuł o alergiach po laserowym usuwaniu tatuażu. U mnie niestety pojawiła się pokrzywka, która mimo, ze jestem 2 lata po laserze( tatuaż został rozjaśniony, a nie usunięty całkowicie) potrafi wyskoczyć co jakiś czas. Chciałabym przykryć go nowym wzorem, ale boje się reakcji skory. Czy może Pani coś napisać na ten temat? Albo jak temu zaradzić? Oraz dlaczego ta pokrzywka tak długo się pojawia? Czy ona przestanie wychodzić? Będę wdzięczna za kontakt. Pozdrawiam, Agnieszka

Tatuaż zaczęłam usuwać w 2017 roku, a ostatnia sesja była w 2019, pokrzywka pojawiła się chyba po 4 sesji( w sumie było ich 7) tatuaż jest tylko z czarnym tuszem. Zazwyczaj pojawiało się silne swędzenie i wyskakiwał bąbel pokrzywkowy( raczej pojedyncze) po kilkunastu minutach przestawało swędzieć, a pokrzywka w ciągu kilku godzin znikała. Występują tez kilku miesięczne przerwy i są one coraz dłuższe; ze pokrzywka nie pojawia  się w ogóle . Wyślę zdjęcie jak to wyglądało»

Papulkowo-grudkowa reakcja

Papulkowo-grudkowa reakcja alergiczna występuje głównie na czarny barwnik. Występuje ona rzadko. Najczęściej po usunięciu laserowym.  Jeśli wystąpi w tych przypadkach, konieczne jest przyjmowanie leków przeciwhistaminowych na trzy dni przed usunięciem i tydzień po usunięciu. 

Wyróżnia się trzy grupy leków przeciwhistaminowych – LPH I generacji, LPH II generacji oraz najnowsze leki przeciwhistaminowe II generacji, do których należą rupatadyna i bilastyna.

Leki przeciwhistaminowe pierwszej generacji to liczna grupa leków o różnej budowie chemicznej. Są to pochodne etanoloaminy, etylenodiaminy, piperydyny i fenotiazyny. 

Mimo to leki przeciwhistaminowe I generacji stosuje się często przy gwałtownych reakcjach alergicznych, ponieważ działanie aktywuje się do 30 minut, a czas ponownego podania leku wynosi średnio 3 godziny. Ponadto leki wykazują większą skuteczność niż leki drugiej generacji, zwłaszcza w przypadku chorób skóry z dużym świądem.

Leki przeciwhistaminowe drugiej generacji zalecane są w przypadku, kiedy objawy są w miarę łagodne i chce się pominąć u pacjenta obciążenia ośrodkowego układu nerwowego – dotyczy to szczególnie nieżytu nosa. Leki te dzielą się na trzy grupy, a mianowicie: długodziałające stosowane doustne (np. astemizol, terfenadyna), podawane miejscowo na błony śluzowe (lewokabastyna, azelastyna) i leki o krótkim działaniu (akrywastyna).

Maść Flucinar

Maść Flucinar jest dobra na reakcje alergiczne w przypadku jako opisany panią wysze. 

Żel (Flucinar)  stosować w pierwszej fazie leczenia po usuwaniu laserem (przed maścią). Na zmienioną chorobowo skórę nałożyć niewielką ilość żelu; początkowo 2–3 ×/d; po ustąpieniu ostrego stanu zapalnego maść lub żel stosować 1–2 ×/d.  Leczenie trwa nie dłużej niż 2 tyg. (na skórę twarzy maks. 1 tydz.). W ciągu 1 tyg. można zużyć maks. 1 tubę (15 g) maści lub żelu.  I trzeba pamiętać, że bardzo trudno jest usunąć pigment do czystej skóry. Nie ma znaczenia czy użyjemy lasera czy removera. 

Techniki usuwania są bardzo złożone. Im większy obszar pigmentu do usunięcia, tym trudniej go usunąć. Potrzeba więcej zabiegów. Ważna jest znać chemii pigmentów oraz sprzętu, z którym pracuje specjalista.  Z reguły – tatuaże są maksymalnie rozjaśniane za pomocą lasera w celu wykonania nowego tatuażu. 

Makijaż permanentny jest łatwiejszy do usunięcia, ale ważna znać pigmenty. A  wymaga też dużo cierpliwości ze strony klientki i specjalisty. Proces usuwania jest dłuższy i droższy niż dobrej jakości makijaż permanentny czy tatuaż. 

Pozdrawiam, Millecenta ( Alesia Khakhlova)

Właśnie rozpoczęłam naukę języka angielskiego w 2023 roku. Jeśli znajdziecie w tekście błędy, napiszcie w komentarzach do tego tekstu. Ja dopiero od roku uczę się polskiego, mówię po niemiecku. Moim językiem ojczystym jest białoruski. Mówię trochę po niemiecku. Tak, uczyłam w szkole niemieckiego, ale chcę mówić w wielu językach. Mówię po rosyjsku. Byłabym bardzo wdzięczna, gdybyście zostawili komentarze do tego artykułu.
Mam szczerą nadzieję, że uznałeś te informacje za ważne. Napiszcie w komentarzach recenzję i napiszcie, czy się spotkaliście z alergiami w swojej praktyce. Podziel się informacją ze swoimi znajomymi.

Aby być w kontakcie – moja strona FB. Zapraszam.